PLD-doc/book/pl_book__devel/pl_devel__podstawy.chp

zboczuch cvs w pld-linux.org
Śro, 13 Lip 2005, 14:10:14 CEST


Author: zboczuch
Date: Wed Jul 13 14:10:12 2005
New Revision: 6218

Modified:
   PLD-doc/book/pl_book__devel/pl_devel__podstawy.chp
Log:
- hm... lack of E_WITH_OGONEK letter?
- na razie


Modified: PLD-doc/book/pl_book__devel/pl_devel__podstawy.chp
==============================================================================
--- PLD-doc/book/pl_book__devel/pl_devel__podstawy.chp	(original)
+++ PLD-doc/book/pl_book__devel/pl_devel__podstawy.chp	Wed Jul 13 14:10:12 2005
@@ -39,7 +39,7 @@
 				Największą skarbnicą wiedzy o RPMie i budowaniu pakietów możemy znaleźć w publikacji 
 				<ulink url="http://developer-doc.pld-linux.org/maximum%20rpm/index.htm">Maximum RPM</ulink> - opis jest w języku angielskim i nie jest mi znane tłumaczenie na nasz język. Na szczęście są jeszcze inne źródełka, a także i niniejszy opis - więc powinno nam być lżej przyswajać wiedzę. Szczególnie polecam stronę 
 				<ulink url="http://lubuska.zapto.org/~hoppke/too_much_to_learn/rpm/index.html">Grzegorza Niewęgłowskiego</ulink> (lub 
-				<ulink url="http://developer-doc.pld-linux.org/hoppke/too_much_to_learn/rpm/index.htm">lokalną kopie)</ulink> gdzie dużo teorii i praktycznych rad może nam rozjaśnić w naszych głowach czym jest praca ze &quot;specami&quot;.
+				<ulink url="http://developer-doc.pld-linux.org/hoppke/too_much_to_learn/rpm/index.htm">lokalną kopię)</ulink> gdzie dużo teorii i praktycznych rad może nam rozjaśnić w naszych głowach czym jest praca ze &quot;specami&quot;.
 			</para>
 			<para>
 				Jest dostępny także 
@@ -47,7 +47,7 @@
 				lecz z tego co się dowiedziałem jest już trochę leciwy i niektóre dane mogą być nieścisłe.
 			</para>
 			<para>
-				Po tej bombie teorii jaką niestety musimy przejść, czeka nas przestudiowanie jeszcze jednego dokumentu, którego najnowszą wersje możemy ściągnąć z CVS PLD. Będzie to nasze pierwsze ćwiczenie.
+				Po tej bombie teorii jaką niestety musimy przejść, czeka nas przestudiowanie jeszcze jednego dokumentu, którego najnowszą wersję możemy ściągnąć z CVS PLD. Będzie to nasze pierwsze ćwiczenie.
 			</para>
 			<para>
 				Uruchamiamy terminal (czy to zwykły, czy też np. przez SSH) i wykonujemy kroki:
@@ -398,7 +398,7 @@
 				To wtedy stała '_mantisdir' miała by wartość /home/httpd/html/mantis, mimo że nie taka jest nasz intencja - Nie muszę chyba wyjaśniać jakie to może spowodować problemy?
 			</para>
 			<para>
-				W '%description' opisujemy krótko charakterystykę pakietu, a niżej widzimy jak to zrobić dla opisu w języku polskim - później RPM wykorzystując zmienne locale wyświetla odpowiednią wersje językową 'description' gdy sobie tego od RPMa życzymy.
+				W '%description' opisujemy krótko charakterystykę pakietu, a niżej widzimy jak to zrobić dla opisu w języku polskim - później RPM wykorzystując zmienne locale wyświetla odpowiednią wersję językową 'description' gdy sobie tego od RPMa życzymy.
 			</para>
 <screen>[...]
 	 
@@ -584,7 +584,7 @@
 				Teraz możemy szukać kogoś, kto umieści naszego .speca i źródła w repozytorium CVS PLD. Mamy do dyspozycji listę developerów: w mailu umieszczając załącznik z naszym .specem (oczywiście bez źródeł - lub jeżeli mamy jakieś własne źródła to umieszczamy je na jakieś stronie WWW lub innym ftp. i podajemy linka - źródła natywne powinny dać się ściągnąć z lokacji jaką umieściliśmy w naszym .specu.). Załącznik powinien być typu plain-text.
 			</para>
 			<para>
-				Można także spróbować na grupie IRC #PLD znaleźć ofiarę, która umieści naszą prace w repozytorium.
+				Można także spróbować na grupie IRC #PLD znaleźć ofiarę, która umieści naszą pracę w repozytorium.
 			</para>
 			<para>
 				Dobrze też w czasie nauki robienia .speców podglądać jak to robią inni - W repozytorium CVS jest naprawdę z czego wybierać. A my nabywając umiejętność czytania plików .spec możemy skupić się już tylko na odpowiednim ich napisaniu.
@@ -622,7 +622,7 @@
 			konfliktów.
 		</para>
 		<para>
-			Kiedy już zostaniemy przyjęci, musimy wymyśleć sobie ksywke i hasło. Potem z linii poleceń wykonujemy jednolinijkowe polecenie - wstawiając za <emphasis>login</emphasis> i <emphasis>haslo</emphasis> odpowiednie dane:
+			Kiedy już zostaniemy przyjęci, musimy wymyśleć sobie ksywkę i hasło. Potem z linii poleceń wykonujemy jednolinijkowe polecenie - wstawiając za <emphasis>login</emphasis> i <emphasis>haslo</emphasis> odpowiednie dane:
 		</para>
 		<para>
 			<command>perl -e 'print &quot;</command><emphasis>login</emphasis><command>:&quot; . crypt(&quot;</command><emphasis>haslo</emphasis><command>&quot;, join &quot;&quot;, (&quot;.&quot;, &quot;/&quot;, 0..9, &quot;A&quot;..&quot;Z&quot;, &quot;a&quot;..&quot;z&quot;)[rand 64, rand 64]) . &quot;\n&quot;'</command>
@@ -638,7 +638,7 @@
 			<ulink url="mailto:cvsadmin w pld-linux.org">cvsadmin w pld-linux.org</ulink>
 		</para>
 		<para>
-			To narazie wszystko co możemy zrobić - trzeba czekać na odpowiedź od władzy CVS. Po kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu dniach przyjdzie mail z odpowiedzią. U mnie była to wiadomość podobna do:
+			To na razie wszystko co możemy zrobić - trzeba czekać na odpowiedź od władzy CVS. Po kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu dniach przyjdzie mail z odpowiedzią. U mnie była to wiadomość podobna do:
 		</para>
 <screen>Quoting Marek Ciesielski &lt;marekc w adres.email&gt;: 
 
@@ -653,13 +653,13 @@
 -- 
 Admin CVS &lt;imię i nazwisko&gt; :)</screen>
 		<para>
-			Czyli pierwsze formalności mamy za sobą. Możemy już działać na CVS. Jednak proponuje znowu trochę teorii - tym razem zdecydowana większość dokumentacji jest w języku angielskim. Mamy więc bardzo dobry, 
+			Czyli pierwsze formalności mamy za sobą. Możemy już działać na CVS. Jednak proponuję znowu trochę teorii - tym razem zdecydowana większość dokumentacji jest w języku angielskim. Mamy więc bardzo dobry, 
 			<ulink url="http://developer-doc.pld-linux.org/cvs_official_eng/cederqvist-1.11.6.html">oficjalny podręcznik CVS</ulink> (uwaga ponad 800KB), 
-			<ulink url="http://developer-doc.pld-linux.org/cvs_book/cvsbook.html">książke kucharską CVS</ulink> (uwaga ponad 600KB) - jest także 
+			<ulink url="http://developer-doc.pld-linux.org/cvs_book/cvsbook.html">książkę kucharską CVS</ulink> (uwaga ponad 600KB) - jest także 
 			<ulink url="http://developer-doc.pld-linux.org/cvs_pld/cvs_pld.html">opis po polsku</ulink> - stworzony przez developerów PLD, a także książka z cyklu leksykon kieszonkowy &quot;CVS&quot; Gregor N. Purdy (koszt ok. 10PLN) - tak więc jest w czym wybierać.
 		</para>
 		<para>
-			Jeszcze raz zwróćmy uwagę na maila którego otrzymaliśmy. Jest tam coś o dopisaniu &quot;users&quot;. Musimy wykonać zalecenie. Aby to zrobić musimy znowu przygotować sobie środowisko CVS - albo modyfikując istniejące, dotychczasowe konto &quot;anonymous&quot; albo tworząc od początku środowsko w nowym katalogu. Ja wybrałem pierwszy sposób (troche wbrew zaleceniom z dokumentacji - ale za to szybszy), polega on na modyfikacji każdego pliku &quot;Root&quot; w podkatalogach &quot;CVS&quot; - należy tam wpisać fraze:
+			Jeszcze raz zwróćmy uwagę na maila którego otrzymaliśmy. Jest tam coś o dopisaniu &quot;users&quot;. Musimy wykonać zalecenie. Aby to zrobić musimy znowu przygotować sobie środowisko CVS - albo modyfikując istniejące, dotychczasowe konto &quot;anonymous&quot; albo tworząc od początku środowsko w nowym katalogu. Ja wybrałem pierwszy sposób (trochę wbrew zaleceniom z dokumentacji - ale za to szybszy), polega on na modyfikacji każdego pliku &quot;Root&quot; w podkatalogach &quot;CVS&quot; - należy tam wpisać frazę:
 		</para>
 		<para>
 			<command>:pserver:&lt;nasz_login&gt;@cvs.pld-linux.org:/cvsroot</command>
@@ -668,7 +668,7 @@
 			Czyli w naszym przypadku wchodzimy do katalogu ./rpm i wchodzimy do każdego podkatalogu &quot;CVS&quot; i zmieniamy ręcznie plik &quot;Root&quot; - nie ma w tej chwili tych katalogów wiele, więc nie powinno to sprawić kłopotu.
 		</para>
 		<para>
-			Proponuje także poustawiać sobie zmienne CVS np. CVSEDITOR itp. (szczegóły - oczywiście dokumentacja).
+			Proponuję także poustawiać sobie zmienne CVS np. CVSEDITOR itp. (szczegóły - oczywiście dokumentacja).
 		</para>
 		<para>
 			Następnie możemy już spróbować zalogować się do CVS PLD:
@@ -690,7 +690,7 @@
 			Do naszego lokalnego repozytorium, do katalogu CVSROOT ściągneliśmy plik users, który służy w PLD do wpisania aliasu pocztowego - przy okazji możemy zobaczyć w jakim towarzystwie przyjdzie nam pracować :)
 		</para>
 		<para>
-			nasz_login:użytkownik_mail w domena_naszego_email:Imie i Nazwisko:user w jabber.domena
+			nasz_login:użytkownik_mail w domena_naszego_email:Imię i Nazwisko:user w jabber.domena
 		</para>
 		<para>
 			Ostatnie pole jest opcjonalne - wypełniamy je tylko jeśli posiadamy swój własny JID (o ile go posiadamy). Jeśli z różnych przyczyn nie korzystamy z Jabbera - omijamy tę część i zatrzymujemy się na imieniu i nazwisku. Dla zainteresowanych - istnieje oficjalny serwer Jabbera projektu PLD Linux - konta na nim zakłada Mariusz Mazur.
@@ -722,7 +722,7 @@
 			Właśnie dokonaliśmy pierwszej zmiany w repozytorium PLD. Od tej chwili każdy mail adresowany na &lt;nasz_login&gt;@pld-linux.org trafi na naszą skrzynkę pocztową.
 		</para>
 		<para>
-			Dalsza część naszych rozważań będzie już w formie konkretnych przykładów, ponieważ to co chcemy zrobić w repozytorium CVS PLD zależy od konkretnych potrzeb. Od tej chwili nikt już nas za rączke nie będzie prowadził, a czekają nas pot, krew, łzy i pierwsze &quot;recenzje&quot; naszych poczynań - np. na grupie PLD-devel czy kanale #PLD - a jedynymi nagrodami będzie brak tych recenzji, zdobyta wiedza, satysfakcja i działające paczki, których przez chwilę nikt na świecie nie będzie miał :)
+			Dalsza część naszych rozważań będzie już w formie konkretnych przykładów, ponieważ to co chcemy zrobić w repozytorium CVS PLD zależy od konkretnych potrzeb. Od tej chwili nikt już nas za rączkę nie będzie prowadził, a czekają nas pot, krew, łzy i pierwsze &quot;recenzje&quot; naszych poczynań - np. na grupie PLD-devel czy kanale #PLD - a jedynymi nagrodami będzie brak tych recenzji, zdobyta wiedza, satysfakcja i działające paczki, których przez chwilę nikt na świecie nie będzie miał :)
 		</para>
 </section>
 		<section id="devel_dodaj_cvs">
@@ -735,7 +735,7 @@
 cvs server: use 'cvs commit' to add this file permanently
 $</screen>
 			<para>
-				Jak widać z komentarza, aby zakończyć dodanie pliku należy zatwierdzić zmianę za pomocą polecenia &quot;cvs ci&quot; (polecenia podaje w formie skróconej) - Samo zatwierdzanie (commit) robiliśmy już wcześniej przy okazji pliku &quot;users&quot;.
+				Jak widać z komentarza, aby zakończyć dodanie pliku należy zatwierdzić zmianę za pomocą polecenia &quot;cvs ci&quot; (polecenia podaję w formie skróconej) - Samo zatwierdzanie (commit) robiliśmy już wcześniej przy okazji pliku &quot;users&quot;.
 			</para>
 		</section>
 		<section id="devel_aktualizuj_cvs">
@@ -750,7 +750,7 @@
 P python.spec
 $</screen>
 			<para>
-				W powyższym przykładzie dokonaliśmy aktualizacji pliku &quot;python.spec&quot;. Literka &quot;P&quot; określa stan aktualizacji. Poniżej przedstawie możlwe kody:
+				W powyższym przykładzie dokonaliśmy aktualizacji pliku &quot;python.spec&quot;. Literka &quot;P&quot; określa stan aktualizacji. Poniżej przedstawię możlwe kody:
 			</para>
 			<itemizedlist>
 				<listitem><para>&quot;A&quot; - Plik dodany. Oznacza że na pliku dokonano operacji &quot;ADD&quot; (czyli dodanie do repozytorium) ale nie wykonano commitu (zatwierdzenia)</para></listitem>
@@ -771,7 +771,7 @@
 			<para>
 				Jednak chciałbym zwrócić uwagę na inny sposób składowania źródeł natywnych. W pewnym momencie okazuje się, że składowanie wszystkich plików w repozytorium CVS jest mało efektywne i powoduje zbyt duże obciążenia serwerów. Dlatego też w PLD zastosowano mechanizm 
 				<ulink url="http://developer-doc.pld-linux.org/distfiles/distfiles.htm">Distfiles</ulink> którego krótki opis możemy odszukać 
-				<ulink url="http://developer-doc.pld-linux.org/distfiles/distfiles.htm">tu</ulink>. W wielkim skrócie oznacza to że preparując odpowiednio spec (pamiętacie tajemnicze md5?) i korzystając z odpowiednich opcji programu ./builder możemy sterować ściąganiem plików do distfiles. Tak naprawdę najczęściej wykorzystane są dwie opcje ./builder - &quot;5&quot; i &quot;U&quot;. Jest to także powód używania programu ./builder (a nie frazy &quot;rpmbuild -ba&quot;), którego kopie najlepiej ściągnąć z CVS. Pamiętajmy także o tym, że w systemie istnieje inny builder, który jest dostarczany z narzędziami rpm ale oczywiście nie ma on możliwości pracy z distfiles. I jeszcze jedna uwaga: Distfiles jest przeznaczony tylko dla źródeł natywnych - wszelkie patche i nasze pliki dodajemy normalnie do CVS (najczęściej do katalogu SOURCES).
+				<ulink url="http://developer-doc.pld-linux.org/distfiles/distfiles.htm">tu</ulink>. W wielkim skrócie oznacza to że preparując odpowiednio spec (pamiętacie tajemnicze md5?) i korzystając z odpowiednich opcji programu ./builder możemy sterować ściąganiem plików do distfiles. Tak naprawdę najczęściej wykorzystane są dwie opcje ./builder - &quot;5&quot; i &quot;U&quot;. Jest to także powód używania programu ./builder (a nie frazy &quot;rpmbuild -ba&quot;), którego kopię najlepiej ściągnąć z CVS. Pamiętajmy także o tym, że w systemie istnieje inny builder, który jest dostarczany z narzędziami rpm ale oczywiście nie ma on możliwości pracy z distfiles. I jeszcze jedna uwaga: Distfiles jest przeznaczony tylko dla źródeł natywnych - wszelkie patche i nasze pliki dodajemy normalnie do CVS (najczęściej do katalogu SOURCES).
 			</para>
 			<para>
 				Oto przykłady użycia <command>./builder</command> z odpowiednimi opcjami:
@@ -815,7 +815,7 @@
 				W każdym większym CVSie, projekty główne rozgałęziają się tworząc tzw. branche - W przypadku PLD np. istnieje stabilny, lecz już troche leciwy branch &quot;RA-branch&quot;, który wywodzi się z brancha głównego HEAD. W pewnym momencie RA-branch został &quot;zamrożony&quot; i dokonywane są na nim tylko zmiany zawierające poprawki poważnych błędów lub aktualizacje związane z bezpieczeństwem. Branch HEAD &quot;żyje&quot; dalej i są w nim dokonywane zmiany i powstają nowe pakiety. Odgałęzień może być (i jest) wiele, co na początku troche gmatwa spojrzenie na CVS ale później doceniamy zalety tego rozwiązania. Dane odnogi mają przydzielone odpowiednie etykiety &quot;lepkie&quot; (ang. sticky tag) - czyli etykieta jest przekazywana każdej następnej wersji w danej odnodze. Zwykłe etykiety (ang. tag) możemy użyć np. do okreslenia indywidualnego stanu danego pliku - określając np. tag STABLE, UNSTABLE lub DEVELOP.
 			</para>
 			<para>
-				Jeżeli chodzi o etykietowanie to trzeba zachować rozwagę. Musimy być pewni że wiemy co chcemy osiągnąć, bo możemy popsuć prace komuś innemu (dotyczy to także zmian w cudzych specach).
+				Jeżeli chodzi o etykietowanie to trzeba zachować rozwagę. Musimy być pewni że wiemy co chcemy osiągnąć, bo możemy popsuć pracę komuś innemu (dotyczy to także zmian w cudzych specach).
 			</para>
 			<para>
 				Praktycznie najczęściej wykorzystywane są następujące opcje związane z odnogami i etykietami:
@@ -884,7 +884,7 @@
 		<section id="devel_zakonczenie_cvs">
 			<title>Zakończenie</title>
 			<para>
-				Zbliżamy się do końca naszego praktycznego poradnika. Nie zostało poruszonych wiele kwestii, które wyjdą w codziennej pracy. Dlatego mamy do pomocy dokumentacje, listy dyskusyjne, IRC, zasoby CVS i przeglądarkę GOOGLE ;). Praca ta miała na celu wprowadzić w świat pracy developerskiej i pokazać praktyczne rozwiązania niektórych problemów - reszta zależy od naszej wiedzy i pracowitości - i pamiętajmy, że najważniejsze to rozwijać swoje zdolności, bo od tego zależy nasza przyszłość i przyszłość projektu dla którego pracujemy :)
+				Zbliżamy się do końca naszego praktycznego poradnika. Nie zostało poruszonych wiele kwestii, które wyjdą w codziennej pracy. Dlatego mamy do pomocy dokumentację, listy dyskusyjne, IRC, zasoby CVS i przeglądarkę GOOGLE ;). Praca ta miała na celu wprowadzić w świat pracy developerskiej i pokazać praktyczne rozwiązania niektórych problemów - reszta zależy od naszej wiedzy i pracowitości - i pamiętajmy, że najważniejsze to rozwijać swoje zdolności, bo od tego zależy nasza przyszłość i przyszłość projektu dla którego pracujemy :)
 			</para>
 		</section>
 	</chapter>



Więcej informacji o liście dyskusyjnej pld-doc