PLDWWW: pl/DevelopingPLD
qwiat
qwiat at pld-linux.org
Sun Jun 28 03:19:56 CEST 2009
Author: qwiat Date: Sun Jun 28 01:19:56 2009 GMT
Module: PLDWWW URL: http://pld-linux.org/pl/DevelopingPLD?action=diff&rev2=11&rev1=10
---- Log message:
update
---- Page affected: pl/DevelopingPLD
---- Diffs:
================================================================
The comment on the change is:
update
W porównaniu do innych dużych dystrybucji, PLD Linux nie ma komercyjnego wsparcia. Społeczność deweloperów składa się z ludzi, którzy po prostu potrzebują wykonać jakąś pracę, albo czerpią przyjemność z uczestniczenia w tym, otwartym projekcie (często oba powody są równie istotne).
- W swoich wewnętrznych strukturach PLD jest podzielone na linie dystrybucyjne. Aktualnie istnieją trzy:
-
- * PLD Ra/1.0 (wydana jakiś czas temu)
- * [wiki:AcInfo PLD Ac/2.0] (stabilna)
- * [wiki:ThInfo PLD Th/3.0] (rozwijana)
-
- Każdą linią zarządza osoba zwana kierownikiem wydania (Release Manager). RM zajmuje się utrzymywaniem części infrastruktury PLD, podejmowaniem decyzji, w momencie kiedy deweloperzy sami nie mogą rozstrzygnąć jakiejś kwestii i opiekowaniem się zawartością serwera FTP.
+ W swoich wewnętrznych strukturach PLD jest podzielone na niezależne linie dystrybucyjne, dla każdej z [wiki:About wersji PLD]. Każdą linią zarządza osoba zwana kierownikiem wydania (Release Manager). RM zajmuje się utrzymywaniem części infrastruktury PLD, podejmowaniem decyzji, w momencie kiedy deweloperzy sami nie mogą rozstrzygnąć jakiejś kwestii i opiekowaniem się zawartością serwera FTP.
Inaczej niż RM, większość deweloperów zajmuje się głównie utrzymywaniem pakietów, co zazwyczaj oznacza pracę z plikami {{{spec}}} (będą one wyjaśnione później). Nie ma tutaj wymuszonej odpowiedzialności i każdy może działać z jakimkolwiek pakietem. Jedyną zasadą jest ''dotykaj się czegoś, tylko wtedy gdy, jesteś pewien, że wiesz co robisz''. Innymi słowy ludzie nie wybierają pakietów do pracy losowo, ale zajmują się tymi, których potrzebują. Może to wyglądać trochę chaotycznie, ale ten model jest całkiem stabilny, ponieważ każda zmiana jest niemal natychmiast weryfikowana. Nie trzeba chyba zaznaczać, że deweloperzy przepadają za takim sposobem organizacji, bo nie potrzebują niczyjej zgody, aby wprowadzać zmiany, których potrzebują.
@@ -37, +31 @@
Możesz także [http://www.rpm.org/max-rpm/ch-rpm-inside.html poczytać więcej o plikach spec].
- Wszystkie pliki {{{spec}}} rezydują wewnątrz modułu ''SPEC'' naszego [:pl/Repositories: serwera CVS]. Moduł ten zawiera także inne specjalne pliki, najbardziej istotny jest skrypt {{{builder}}}.
+ Wszystkie pliki {{{spec}}} rezydują wewnątrz modułu ''packages'' naszego [:pl/Repositories: serwera CVS]. Moduł ten zawiera także inne specjalne pliki, najbardziej istotny jest skrypt {{{builder}}}.
=== Distfiles - źródła w postaci binarnej ===
Distfiles to serwer FTP/HTTP, służący do przechowywania plików binarnych, np. spakowanych źródeł programów. Dokonując zmiany w SPECU, automat pobiera plik, wskazany w polu SourceX pliku spec, następnie umieszcza go na serwerze. Dzięki temu budowane pakiety będą pobierane zawsze z tego serwera. Archiwa ze źródłami, których nie obsłuży ten automat - np. źródła pobrane z systemu kontroli wersji, muszą być umieszczane osobiście przez dewelopera przy każdej ich zmianie. Więcej o [http://cvs.pld-linux.org/cgi-bin/cvsweb/PLD-doc/Distfiles-Quick-HowTo distfiles].
- === SOURCES - źródła w CVS-ie ===
+ === Źródła w CVS-ie ===
- Łatki źródeł programów (trzymanych w distfiles), init-skrypty i źródła innych plików koniecznych do budowania pakietów, są przechowywane w CVS-ie w module SOURCES.
+ Łatki źródeł programów (trzymanych w distfiles), init-skrypty i źródła innych plików koniecznych do budowania pakietów, są przechowywane w CVS-ie w katalogu pakietu. Dawniej były trzymane w SOURCES.
=== Skrypt builder ===
More information about the pld-cvs-commit
mailing list